A helyi akciócsoportok szerepe a versenyképes és fenntartható vidékfejlesztés megvalósításában

Szerzők

  • Kis Krisztián Szegedi Tudományegyetem, Szeged
  • Szekeresné Köteles Rita Szegedi Tudományegyetem Takács Ferenc Képző Központ, Szeged

DOI:

https://doi.org/10.17649/TET.24.3.1331

Kulcsszavak:

versenyképesség, fenntarthatóság, LEADER-megközelítés, helyi vidékfejlesztési stratégia, helyi akciócsoport, belső fejlesztési tényező

Absztrakt

A LEADER-megközelítés vidékfejlesztési politika megvalósításában játszott növekvő szerepének köszönhetően a Helyi Akciócsoportok (HACS-ok) a vidékfejlesztés intézményrendszerének fontos szereplőivé váltak. A helyi fejlődést segítő, előmozdító tevékenységük révén térszervező erőt jelentenek a vidéki térségekben. Működésük hathatósan hozzájárul az európai vidékfejlesztési politika helyi szintű megvalósításához, térségük versenyképes és fenntartható fejlődéséhez. E szerepnek való megfelelés áldozatos és aktív munkát követel az Akciócsoportoktól a programozás és a megvalósítás folyamatában egyaránt. A tanulmányban foglalkozunk az életminőség, a versenyképesség és a fenntarthatóság kérdéseivel, bemutatjuk a HACS-ok megalakulásának folyamatát, értékeljük a Helyi Vidékfejlesztési Stratégia megvalósításának eddigi eredményeit a Hódmezővásárhelyi kistérségben, valamint vizsgáljuk a HACS-ok, mint belső fejlesztési tényezők szerepét és feladatait a versenyképességi és fenntarthatósági célokat kitűző vidékfejlesztési politika helyi szintű megvalósitásának folyamatában. A tanulmány elkészítése során támaszkodtunk a Magyarországon megalakult helyi akciócsoportok körében 2010 márciusában végzett, csaknem teljes körű, az akciócsoportok 94%-ára kiterjedő kérdőíves felmérésünk részeredményeire. Esettanulmányként a Hódmezővásárhelyi kistérségben működő LEADER HACS példáján bemutatjuk, hogy a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák megvalósításában az Akciócsoportok szerepe nem szűkülhet be csupán az általuk koordinált fejlesztési források elosztására. A stratégia hatékony végrehajtásához ugyanis szükség van a helyi szereplők cselekvőkészségének és együttműködésének fokozására, amely többféle feladat ellátását teszi szükségessé.

Szerző életrajzok

Kis Krisztián , Szegedi Tudományegyetem, Szeged

egyetemi adjunktus

Szekeresné Köteles Rita , Szegedi Tudományegyetem Takács Ferenc Képző Központ, Szeged

tanácsadó

##submission.downloads##

Megjelent

2010-09-01

Hogyan kell idézni

Kis, K. és Szekeresné Köteles, R. (2010) „A helyi akciócsoportok szerepe a versenyképes és fenntartható vidékfejlesztés megvalósításában”, Tér és Társadalom, 24(3), o. 119–135. doi: 10.17649/TET.24.3.1331.

Folyóirat szám

Rovat

Gyors ténykép